Szczypiorno Cup – Konferencja

Piknik militarny, msza polowa celebrowana przez biskupa Edwarda Janiaka, koncert utworów patriotycznych i IV Turniej Piłki Ręcznej Szczypiorno-Cup o Puchar Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. W Kaliszu 4 sierpnia odbędą się obchody 100. rocznica internowania Legionistów Józefa Piłsudskiego w Szczypiornie Kalisz 1917 -2017.

Obchody odbędą się na ternie Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu. Miejsce nie jest przypadkowe, ponieważ właśnie w dzielnicy Szczypiorno, gdzie znajdował się obóz jeniecki, w którym internowani byli żołnierze Józefa Piłsudskiego i właśnie w tym obozie narodziła się gra w piłkę ręczną.

My tą historię bardzo dobrze znamy będąc w tym miejscu. Nie da się tutaj nie mówić o historii państwowości, historii legionów. Dla nas ludzi w mundurach ma to szczególne znaczenie, bo mundur jest wpisany w istotę funkcjonowania państwa ? zaczął podczas konferencji prasowej mjr Maciej Gołębiowski, z-ca komendanta COSSW w Kaliszu.

Uroczystości na terenie COSSW rozpoczną się 4 sierpnia o godz. 10.00 mszą świętą polową w intencji zmarłych poległych Żołnierzy Legionów J. Piłsudskiego, po niej nastąpi Apel Pamięci, a o godz. 13.00 rozpocznie się Piknik Militarny z pokazem historycznego sprzętu wojskowego i prezentacją wyposażenia i sprzętu współczesnych sił zbrojnych. Nie zabraknie także stoisk promocyjnych służb mundurowych i koncertu utworów patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej Stowarzyszenia ?Gród nad Prosną?. A o 16.30 rozpocznie się kolejne ważne wydarzenia

Pierwszy raz ten turniej będzie grany o puchar pierwszego obywatela RP, prezydenta Andrzeja Dudy. Myślę, że jest to ogromne wydarzenie. To, że chcemy upamiętnić legionistów i te wszystkie wydarzenia związane ze stuleciem najpierw kryzysu, a potem odzyskaniem niepodległości. Mam nadzieję, że będziemy wspierani również przez bardzo znaczące osoby ? mówi Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza.

– Zapraszam przede wszystkim kibiców. Proszę, żeby w tym czasie nasza Arena wypełniła się po brzegi ? zachęca Edward Prus, organizator IV Turnieju Piłki Ręcznej Szczypiorno Cup.

Podczas tego turnieju zaprezentuje się osiem drużyn: MKS Kalisz, Pogoń Szczecin, ZTR Zaporoże, Górnik Zabrze, KS Azoty Puławy, mistrz Francji z 2014 roku Dunkerque Hanball, Zagłębie Lublin i ostatnią drużyną ma być HC Gomel.

Drużyny zagrają w systemie dwu parowym. W piątek zostaną rozegrane ćwierćfinały, które rozpoczną się o godz. 12.00. Zagra Pogoń Szczecin z ZTR Zaporoże, następny mecz o 14.00 zagra Górnik Zabrze z KS Azoty Puławy. O 16.30 nastąpi uroczyste otwarcie turnieju. Po otwarciu, o godz. 17.00 trzeci mecz ? Dunkerque zagra z Zagłębiem Lublin i o 19.00 MKS Kalisza zagra prawdopodobnie z HC Gomel ? mówi Daniel Pawlak, organizator IV Turnieju Piłki Ręcznej Szczypiorno Cup

W sobotę rozegrane zostaną mecze o miejsca 5-8. Rozgrywki rozpoczną się o 11.00. W Niedziele natomiast odbędą się mecze o kolejne miejsca. Mecz finałowy zobaczymy o godz. 17.00. Bilety do zakupienia w kasach w dniu turnieju, a także na stronach szczypiornocup.pl oraz bilet.pax.pl. Bilet normalny na piątkowe i sobotnie mecze kosztuje 15 zł, ulgowy 7zł, natomiast za bilety na rozgrywki niedzielne zapłacimy 20 zł za bilet normalny i 10 ulgowy. Karnety normalne kosztują 40 zł, natomiast ulgowe 20 zł.

W ramach tej rocznicy rozbudowane zostanie również Izby Pamięci w Szczypiornie. Zostanie poszerzona część wystawiennicza i powstanie filia Biblioteki Miejskiej.

Zapraszamy do udziału w Turnieju!

http://kalisz.naszemiasto.pl/artykul/obchody-100-rocznicy-internowania-legionistow-pilsudskiego,4183096,artgal,t,id,tm.html?utm_source=facebook&utm_medium=przycisk-udostepnij

https://www.facebook.com/szczypiornocup2014/?hc_ref=ARRmXqiywqF5ykAQepqBLyCDwGl9BRHSn4CgLCMmrD1B6GC0cVMxL5Lnj0NOyU2H1VA&fref=nf&pnref=story.unseen-section