W dniach 17-19 września 2019 roku przedstawiciele Zarządu Głównego NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa udali się na zaproszenie Litewskich Związków Zawodowych Organów Postępowania Przygotowawczego Republiki Litewskiej do Litwy. Wizyta odbyła się w ramach współpracy, która została nawiązana na początku maja bieżącego roku, gdy Związek Zawodowy Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa gościł naszych sąsiadów w Polsce. Zarząd Główny NSZZFiPW reprezentowali: Czesław Tuła – przewodniczący Zarządu Głównego, Jarosław Ćmiel – wiceprzewodniczący Zarządu Głównego, Kamil Bachanowicz – wiceprzewodniczący Zarządu Głównego, Bolesław Groński – skarbnik Zarządu Głównego, Paweł Altwasser – członek Prezydium Zarządu Głównego, Bożena Gosztyła – członek Zarządu Głównego, Jarosław Wodziński – członek Zarządu Głównego oraz Arkadiusz Urbański – członek Zarządu Głównego. Gospodarzami spotkania byli przewodniczący Związków Zawodowych Służby Więziennej na Litwie Kęstutis Pauliukas oraz Pani Halina Macioł.
W pierwszy dzień wizyty delegacja z Polski wraz z przedstawicielami Litewskich Związków Zawodowych udali się do Zakładu Poprawczego w Prawieniszkach, gdzie została przedstawiona przez Dyrektora jednostki prezentacja zakładu. Następnie zwiedzili jeden z trzech sektorów zakładu, gdzie karę pozbawienia wolności odbywają skazani podzieleni na różne kategorie grupowe.
Kolejnym punktem wizyty było spotkanie z Dyrektorem Departamentu Więziennictwa Virginijusem Kulikauskasem, gdzie zaprezentowano strukturę i system i więziennictwa na Litwie. W czasie tego spotkania strony wymieniły się swoimi spostrzeżeniami i poglądami na temat funkcjonowania systemu odbywania kary pozbawienia wolności w obu krajach, a także praw i obowiązków funkcjonariuszy Służby Więziennej. Następnie uczestnicy spotkania udali się do więzienia na Łukiszkach, które zostało zamknięte w lipcu br. Więzienie te znajduje się w samym sercu Wilna, gdzie przetrzymywano blisko 700 skazanych w tym 100 z dożywotnią karą pozbawienia wolności. Przyczyną zamknięcia więzienia podawaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości było niespełnianie standardów zalecanych przez Rade Europy oraz zbyt wysokie koszty utrzymania.
Następnego dnia wizyty Związek Zawodowy Organów Postępowania Przygotowawczego przygotował prezentacje i przedstawił stronie polskiej historię powstania Związku Zawodowego Więziennictwa na Litwie oraz jego działalność. W tym roku strona Litewska obchodzi 17- lecie powstania Związku Zawodowego, który został utworzony 24 maja 2002 r. Związki Litewskie obejmują nie tylko osoby pracujące w systemie penitencjarnym, ale także funkcjonariuszy Departamentu bezpieczeństwa Publicznego, Policji, Ochrony Granic i Dowodzenia oraz Strażaków. Przewodniczący Związku Litewskiego Kęstutis Pauliukas przedstawił z jakimi problemami się borykają oraz które problemy zostały już rozwiązane. Jedną z najbardziej palących kwestii Litewskiej Służby Więziennej jest ustawa o ograniczeniu stażu pracy dla młodszych urzędników, która reguluje długość służby wewnętrznej. Może odejść ze służby 1/3 młodszych urzędników. W kwietniu br. rozpoczęła się reforma służb medycznych w zakładach poprawczych, która wywołała pikiety i ostrzeżenia przez personel oskarżając twórców o nieprzygotowanie się na reformę. Działania Litewskich Związków Zawodowych spowodowały wstrzymanie reformy do czasu odpowiedniego przygotowania się do jej wprowadzenia.
Przewodniczący Zarządu Głównego Czesław Tuła w swoim wystąpieniu podziękował Przewodniczącemu Litewskich Związków Zawodowych za zaproszenie oraz za bardzo ciepłe i serdeczne przyjęcie, które sprawiło, że czuliśmy się jak „u siebie w domu”. Przewodniczący przedstawił stronie Litewskiej min. działania naszego Związku Zawodowego, które doprowadziły do podpisania korzystnego dla funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej porozumienia z Ministerstwem Sprawiedliwości. Po wystąpieniu obu stron doszło do podpisania Międzynarodowej Umowy o Współpracy, której celem jest wzmocnienie ducha wspólnoty swoich członków, aby mogli skutecznie bronić interesów swoich członków na szczeblu międzynarodowym. Kolejnym celem jest wypracowanie wspólnego punktu widzenia także poprzez wymianę wiedzy i informacji na tematy, które dotyczą szeroko rozumianych uprawnień członków a także polityki penitencjarnej, informując społeczeństwo a szczególnie polityków i instytucje międzynarodowe, poprzez rozwiązywanie problemów będących przedmiotem zainteresowania Stron.
Kolejnym punktem programu było spotkanie w Biurze Probacji Litewskiej, którego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa publicznego poprzez wybranie racjonalnych i humanitarnych środków społeczno-prawnych dla danej osoby. Następnie delegacja z Polski wraz z przedstawicielami strony Litewskiej udali się zwiedzić jeden z Fortów wchodzących w skład pierścienia Twierdzy Kowno.
Podczas wizyty na Litwie przedstawiciele Zarządu Głównego NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa złożyli wieniec oraz zapalili znicze przy mauzoleum „Matka i Serce Syna”, w którym zostało złożone serce Józefa Piłsudskiego obok jego Matki Marii. Wieniec NSZZFiPW został złożony obok wieńca złożonego dzień wcześniej przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Na cmentarzu na Rossie pochowanych zostało wielu wybitnych rodaków oraz żołnierzy walczących w latach 1919-1920 i 1939-1944. Odwiedzono również Górę Trzykrzyską, Kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu w Wilnie, Ostrą Bramę, gdzie jest wystawiony obraz Matki Bożej Miłosierdzia, Królowej Korony Polskiej oraz Zamek w Trokach.
Przewodniczący Zarządu Głównego Czesław Tuła, jako jeden z pierwszych, został zaproszony do uruchomionego w tym dniu polskiego programu TVP – info w Wilnie, gdzie udzielił wywiadu nt. pobytu oraz wrażeń jakie towarzyszyły podczas wizyty delegacji z Polski na Litwie. Wizyta ta przyniosła obu stronom bardzo dużą wymianę różnych poglądów i doświadczeń. Przewodniczący Czesław Tuła po raz kolejny zaproponował stronie Litewskiej możliwość udziału w spotkaniu Międzynarodowej Federacji Związków Zawodowych Służb Penitencjarnych. Tym razem to my wyjechaliśmy z bardzo pozytywnymi wrażeniami, które z pewnością wzmocnią jeszcze bardziej naszą współpracę.
Wiceprzewodniczący Zarządu Głównego
/-/ Kamil Bachanowicz
Skarbnik Zarządu Głównego
/-/ Bolesław Groński