Zabraliście ulgi, to zapłaćcie nam za nadgodziny i niedziele

Związkowcy ze służb mundurowych domagają się płatnych nadgodzin oraz wynagrodzenia za służbę w niedzielę. Mają zrekompensować likwidację przywilejów. Na chorobowym mundurowi nie dostają już 100 proc. pensji, ale 80, jak wszyscy inni.

Pomysł związkowców to reakcja na ustawę ograniczającą mundurowym wynagrodzenie na zwolnieniu lekarskim. Przez lata policjanci, strażacy, strażnicy graniczni, a także oficerowie ABW, BOR i CBA dostawali na chorobowym 100 procent pensji. Od niedzieli ? tak jak pracownicy podlegający ubezpieczeniu w ZUS ? dostają tylko 80 procent. Wyjątek stanowią tylko ci, których choroba ma związek ze służbą. Chodzi przede wszystkim o kontuzje i urazy powstałe podczas pościgów, akcji czy wypadków drogowych.

Chorobowe na 257 tysięcy dni

Rząd zlikwidował przywileje mundurowych, bo funkcjonariusze mieli nadużywać zwolnień. Według danych MSW agenci CBA przebywali w zeszłym roku na chorobowym średnio 20 dni, policjanci 23, a strażnicy graniczni 28. W tym samym czasie średnia L4 wśród pozostałych zawodów to 14 dni. Sama komenda wojewódzka w Katowicach dostała w zeszłym roku chorobowe na 257 tysięcy dni. W całej policji było tych dni już ponad 2,2 mln. I nikt nie miał prawa zweryfikować przedstawianych przez policjantów zaświadczeń, bo nie było takiego mechanizmu. Teraz lekarze ZUS mogą je kontrolować. MSW twierdzi, że zaoszczędzone w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na nagrody dla pracujących funkcjonariuszy. Szacuje się, że może to być nawet 77 mln zł rocznie.

Rafał JankowskiRafał Jankowski

– Twierdzenie, że policjanci masowo nadużywali chorobowego, to mit stworzony przez polityków. Nie ma na to żadnych dowodów ? podkreśla Rafał Jankowski, wiceprzewodniczący zarządu wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Katowicach.

Komendanci niechętnie dają wolne

Mundurowe związki zawodowe zapowiadają, że złożą wniosek o zbadanie nowych przepisów dotyczących chorobowego przez Trybunał Konstytucyjny. I przygotowują własny projekt ustawy obywatelskiej. – Skoro funkcjonariusze zostali zrównani z innymi pracownikami, to chcemy tak jak oni otrzymywać wynagrodzenie na pracę w niedziele i święta oraz wypracowane nadgodziny ? mówi Jankowski.

Obecnie mundurowi nadgodziny mogą odebrać jako dzień wolny od pracy. Z racji wakatów są z tym jednak duże problemy. W jednostkach ciągle brakuje ludzi, więc komendanci niechętnie dają im wolne. ? System jest fikcją. Nie ma policjanta, który wykorzystałby wszystkie nadgodziny ? przyznaje jeden z oficerów śląskiej policji. Zgodnie z projektem związkowców komendy musiałyby wypłacić funkcjonariuszom równowartość dniówki za każde ekstra przepracowane 8 godzin. W zależności od zajmowanego stanowiska i stażu pracy byłoby to od 100 do 200 zł. Policja nie ma zbiorczych danych, ile funkcjonariusze wypracowali nadgodzin. Liczy je każda jednostka. I tak np. w zeszłym roku policjanci pracujący w sztabie komendy miejskiej w Katowicach przepracowali ekstra 3250 godzin. To 406 dniówek. ? W komisariatach jest znacznie więcej nadgodzin ? mówi jeden z oficerów katowickiej komendy.

Potrzebne poparcie 100 tysięcy osób

W przygotowywanym projekcie ustawy obywatelskiej znajdzie się też zapis dotyczący obowiązku waloryzacji pensji. Jeszcze w czerwcu mundurowi planują rozpocząć zbieranie podpisów pod swoim projektem. Zgodnie z przepisami muszą uzyskać poparcie 100 tysięcy osób. ? Z tym nie powinno być problemów, będziemy je zbierali wśród wszystkich formacji mundurowych ? podkreśla Jankowski. Tylko w policji służy prawie 100 tys. funkcjonariuszy. Po spełnieniu wymogów formalnych projekt trafi do prac w Sejmie. Szczegółowy harmonogram działań zostanie ustalony podczas najbliższego spotkania kierownictwa NSZZ Policjantów.

Marek WójcikMarek Wójcik

Poseł Marek Wójcik (PO), przewodniczący sejmowej komisji spraw wewnętrznych, uważa, że postulaty związkowców nie mają szans na realizację. ? Oni o tym wiedzą, a ta inicjatywa ma tylko poprawić ich wizerunek wśród funkcjonariuszy ? powiedział nam poseł Wójcik. Przypomniał, że w 2012 r. policjanci ? jako jedyna grupa pracowników sfery budżetowej ? dostali kilkaset zł podwyżki. Dziś średnie wynagrodzenie w tej formacji to prawie 4,4 tys. zł. W komendach powiatowych kształtuje się ono na poziomie 4,2 tys. zł, wojewódzkich 4,5 tys., a komendzie głównej 6 tys. zł.

Cały tekst:

http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35063,16083213,Mundurowi__Zabraliscie_ulgi__to_zaplaccie_nam_za_nadgodziny.html#ixzz33Yw5f0w6