Spływ kajakowy Zarząd Terenowy Gębarzewo

W dniu 28 czerwca 2014 roku Organizacja Terenowa NSZZF i PW w Zakładzie Karnym w Gębarzewie przy współpracy ze Stowarzyszeniem Pod Żaglami zorganizowali spływ kajakowy po rzece Mała Wełna.

Rzeka ta liczy ponad 83 kilometry i jest lewym dopływem Wełny, do której uchodzi w miejscowości RogoĽno. W tym dniu spływ rozpoczął się od miejscowości Zakrzewo gdzie, po szybkim zwodowaniu kajaków odbyła się odprawa.

Po omówieniu zasad bezpieczeństwa oraz po nauce pływania na kajaku, uczestnicy ruszyli Małą Wełną w kierunku Kłecka. Już  po kilkuset metrach trzeba było wysiąść z kajaków i przenieść je przez  nieczynną śluzę. Następnie po niedługim odcinku uczestnicy wpłynęli na Jezioro Gorzuchowskie, które jest zbiornikiem przepływowym, leżącym w zlewni Małej Wełny na terenie gminy Kłecko. Dalsza trasa spływu wiodła wzdłuż jeziora, które ma kształt silnie wydłużony, a w jego części północnej znajduje się nasyp kolejowy, za którym wpływa się na Jezioro Gorzuchowskie Małe. Przebijając się przez zarośla i trzciny uczestnicy spływu wpłynęli na Rzekę Mała Wełna. Po niedługim odcinku, który wiedzie przez centrum Kłecka i pokonanie wąskiego wejścia uczestnicy wpłynęli na Jezioro Kłeckie. Przez które rzeka  Mała Wełna przepływa w dalszym swoim biegu. Płynąc przez jezioro Kłeckie uczestnicy spływu mijali ?język? ? groblę. Według podań usypaną przez Szwedów podczas ?potopu?, którzy nosili ziemię we własnych hełmach.  Przesmyk ten to dzisiaj jest największym utrudnieniem do swobodnego żeglowania po jez. Kłeckim, ponieważ przy niskim stanie wody, większe jednostki nie są w stanie tamtędy przepłynąć. Minąwszy groblę wszyscy dotarli szczęśliwie do przystani Klubu ?Turbina?, mety spływu.

Na przystani dzięki gościnności Pawła Wojtczaka, uczestnicy po trudach spływu przy ognisku mogli się wysuszyć i posilić się pieczoną kiełbaską.