Polsat o ograniczeniu przywilejów.

W programie informacyjnym „Wydarzenia” Polsat w dniu 25.01.2013′ wyemitował obszerny materiał na temat ograniczania branżowych przywilejów różnych grup zawodowych, także służb mundurowych. W programie wystąpił Józef Partyka.

W „Wydarzeniach” Polsatu wyemitowano wczoraj obszerny materiał red. M. Jankowskiego zatytułowany „Przywileje”.

– Przywileje jednych to koszty drugich. Za krótszy czas pracy, różne dodatki, za ulgi ktoś musi zapłacić.

Płacimy wszyscy, szacuje się, że utrzymanie branżowych przywilejów kosztuje każdego Polaka około 2000 złotych rocznie… Są to kolejarze strajkujący w obronie ulgowych przejazdów, górnicy odbierający węgiel w deputacie, rolnicy protestujący w Szczecinie…Przedstawiciele wszystkich uprzywilejowanych branż jak ognia unikają słowa „przywileje”, a korzysta z nich ok. 1/4 wszystkich zatrudnionych Polaków. Różnymi przywilejami cieszy się w Polsce wiele grup zawodowych, od górników i kolejarzy, przez służby mundurowe, sędziów, nauczycieli i lekarzy aż po parlamentarzystów. Głośne nagrody przyznane sobie przez prezydium Sejmu stały się tematem wczorajszego dnia i zostały skrytykowane przez premiera.

 

Służby mundurowe co prawda nie utrzymały prawa do emerytury po 15 latach ale nadal walczą, by każdy funkcjonariusz na zwolnieniu lekarskim dostawał całą pensję a nie 80%.

Józef Partyka – ” My chcemy utrzymać to, co na dzień dzisiejszy mamy, ponieważ te wszelkie zamieszania i propozycje ograniczania uprawnień powodują, iż szereg funkcjonariuszy, najbardziej doświadczonych odchodzi z Policji…”

Kolejne rządy od lat mówią o oszczędnościach i ograniczeniu przywilejów, ale głównie mówią. Każdego z nas przywileje innych grup kosztują 2 tysiące złotych – zakończył program redaktor.

Szkoda, że szanowny redaktor w grupie branż uprzywilejowanych pominął dziennikarzy, którzy korzystają z 50 – procentowej zniżki w opodatkowaniu swoich wynagrodzeń…

Nie wiadomo, czy ów materiał Polsatu był jedynie następstwem wczorajszego strajku kolejarzy i decyzji prezydium Sejmu, czy też stanowi początek ataku mediów na przywileje służb i próbę pogorszenia ich wizerunku w opinii społecznej, jaki zwykle poprzedza wszelkie próby rządu zmierzające do odebrania części uprawnień. Zazwyczaj jednak hasło do ataku pierwsza daje Gazeta Wyborcza…

 

Na podstawie „Wydarzeń” Polsatu (jp)

Fot. Polsat

Materiał do odsłuchania pod poniższym linkiem:

http://www.ipla.tv/2013-01-25-przywileje/vod-5649032