Premier Beata Szydło, na wniosek Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro, powołała Patryka Jakiego, wiceministra sprawiedliwości, na przewodniczącego Komisji do spraw usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich wydanych z naruszeniem prawa.
Przedstawiając nominację, premier Beata Szydło, na wspólnej konferencji prasowej ze Zbigniewem Ziobro i Patrykiem Jakim, przypomniała przyczynę ustanowienia Komisji Weryfikacyjnej.
– Przez wiele lat pod okiem ważnych instytucji państwowych, pod okiem ważnych urzędników, toczył się niebywały proceder okradania ludzi z ich własności. Ludzie tracili poprzez dziką reprywatyzację swoje majątki, mieszkania, wszystko, co zdobyli ciężką pracą przez całe swoje życie. Tej niesprawiedliwości trzeba powiedzieć: dość! Trzeba zatrzymać to, co krzywdzi ludzi ? mówiła.
– Rozpoczynamy dzisiaj żmudną pracę, która ma naprawić krzywdy tysięcy ludzi ? zaznaczyła.
Życzyła Komisji powodzenia w trudnym zadaniu, a także wystarczającej determinacji i konsekwencji. Wyraziła przekonanie, że minister Patryk Jaki sprosta wyzwaniu, a po zakończeniu pracy Komisji będzie można powiedzieć, iż sprawiedliwość została przywrócona i wynagrodzono krzywdy pokrzywdzonych.
Przywracanie normalności
Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro porównał to, co działo się z reprywatyzacją stołecznych nieruchomości do ?zielonej wyspy? dla oszustów, cwaniaków i przestępców.
– Dlaczego przez osiem lat ludzie w sposób brutalny byli wyrzucani ze swoich mieszkań i domów przez ?czyścicieli kamienic?? Dlaczego były przejmowane kamienice i domy warte miliony złotych przez ludzi, którzy nie mieli do tego żadnego prawa ani tytułu? Dlatego, że państwo praktycznie nie działało, było tylko teoretyczne. My przywracamy Polsce normalność, zasadę, że państwo działa po to, aby chronić ludzi przed przestępcami, patologią, oszustami, ?czyścicielami kamienic? ? mówił Zbigniew Ziobro.
Jako Prokurator Generalny poinformował, że niezależnie od prac Komisji Weryfikacyjnej, toczą się intensywne śledztwa dotyczące reprywatyzacji nieruchomości w Warszawie. Prokuratura prowadzi już ponad 150 takich śledztw. Prawie wszystkie, jak podkreślił Zbigniew Ziobro, były za poprzedniej władzy umorzone i ?zamiecione pod dywan?.
Sprawiedliwe państwo
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Patryk Jaki dziękował za zaufanie, jakim go obdarzono.
– Cieszę się, bo realizujemy naszą zapowiedĽ , nie rzucamy słów na wiatr. (..) Polskie państwo w sprawie reprywatyzacji było upokorzone. Ta komisja jest próbą podniesienia państwa z kolan. Państwa, które wreszcie zacznie dbać o najsłabszych ? mówił Patryk Jaki.
Przedstawił jak będzie wyglądał praktyczny wymiar pracy komisji.
– Czekamy na powołanie przez Sejm członków Komisji. Następnie powołana zostanie Rada Społeczna składająca się z przedstawicieli organizacji, które zasłużyły się w walce z dziką reprywatyzacją. To realizacja postulatu upodmiotawiania obywateli . Ludzie, których do tej pory nikt nie słuchał, uzyskają realne narzędzie do tego, by uczestniczyć w procesie przywracania sprawiedliwości. Dlatego już dziś zachęcamy organizacje do składanie akcesu do Rady ? powiedział.
Na straży interesu publicznego
– Chciałbym, aby komisja, gdy rozpocznie swoje prace, każdego miesiąca zajmowała się co najmniej jedną nieruchomością i w krótkim czasie wydawała decyzje w tych sprawach ? dodał.
Komisja będzie organem administracji publicznej, który stanie na straży interesu publicznego, prowadzącym postępowania w sprawie wydania decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich. Będzie miała siedzibę w budynku Ministerstwa Sprawiedliwości przy Al. Ujazdowskich 11 w Warszawie. Ministerstwo zapewni także obsługę administracyjno-biurową prac Komisji.
Skład Komisji
W skład Komisji wchodzą przewodniczący powoływany i odwoływany przez Prezesa Rady Ministrów, na wniosek Ministra Sprawiedliwości złożony w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji, oraz 8 członków w randze sekretarza stanu, powoływanych i odwoływanych przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.
Zadania Komisji
Komisja ma na celu usuwanie skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa. Ponadto Komisja może występować do właściwych organów w razie stwierdzenia, w toku postępowania przed Komisją, okoliczności sprzyjających popełnianiu przestępstw lub wydawaniu decyzji reprywatyzacyjnych z naruszeniem prawa, a także okoliczności utrudniających ujawnianie przestępstw.
Katalog decyzji
Po przeprowadzeniu postępowania rozpoznawczego dotyczącego określonej nieruchomości, Komisja będzie mogła wydać decyzję administracyjną, w której:
? utrzyma w mocy wydaną wcześniej decyzję reprywatyzacyjną;
? uchyli decyzję reprywatyzacyjną w całości albo w części i orzeknie co do istoty sprawy;
? uchyli decyzję reprywatyzacyjną w całości i przekaże sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi, który wydał taką ostateczną decyzję, jeżeli została wydana z naruszeniem prawa, a konieczny do wyjaśnienia zakres sprawy ma istotny wpływ na jej rozstrzygnięcie;
? w razie, gdy decyzja reprywatyzacyjna wywołała nieodwracalne skutki prawne, stwierdzi wydanie tej decyzji z naruszeniem prawa i wskaże okoliczności, z powodu których nie można jej uchylić;
? umorzy postępowanie rozpoznawcze
Społeczna Rada
Komisja będzie wydawała decyzje po zasięgnięciu opinii Społecznej Rady, składającej się z 9 osób powoływanych i odwoływanych przez Ministra Sprawiedliwości w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji, spośród członków organizacji pozarządowych prowadzących działalność pożytku publicznego, a także stowarzyszeń, których statutowym celem jest działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych, zwiększanie świadomości prawnej społeczeństwa oraz kształtowanie kompetencji obywatelskich.
Społeczna Rada będzie mogła wydać opinię w każdej rozpatrywanej przez Komisję sprawie w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku Komisji. Termin do wydania opinii może zostać przedłużony przez Przewodniczącego Komisji na wniosek Społecznej Rady. W sytuacji niewydania opinii przez Społeczną Radę w powyższym terminie, okoliczność ta nie wstrzymuje wydania decyzji przez Komisję.
Rozstrzygnięcia Komisji będą podlegały zaskarżeniu na zasadach ogólnych do sądu administracyjnego.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości
Ľródło: https://www.ms.gov.pl/pl/informacje/news,9336,patryk-jaki-przewodniczacym-komisji.html