Minister zapowiada zmiany w uprawnieniach funkcjonariuszy SW pracujących na pierwszej linii

Zwiększenie uprawnień funkcjonariuszy Służby Więziennej, którzy mają bezpośredni kontakt z osadzonymi, a także budowę nowych pawilonów jednostek penitencjarnych i rozszerzenie systemu dozoru elektronicznego zapowiedział w poniedziałek wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

 

Nadzorujący więziennictwo wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik uczestniczył w poniedziałek w Katowicach w konferencji “Stulecie Służby Więziennej. Sukcesy i nowe wyzwania.” Jak podkreślił, praca funkcjonariuszy Służby Więziennej jest niezwykle trudna i odpowiedzialna, co nie znajduje odzwierciedlenia we wszystkich obecnych rozwiązaniach prawnych.

“Przez całe lata funkcjonariusze Służby Więziennej byli ogałacani z różnego rodzaju uprawnień. Widzieliśmy, że coraz większe uprawnienia były dla osób osadzonych, a coraz mniejsze dla tych osób, które na pierwszej linii, narażając swoje życie i zdrowie, pilnują osadzonych” – powiedział minister dziennikarzom.

Uważam, że powinna nastąpić zmiana, nowy zupełnie kierunek, tzn. taki, żeby te uprawnienia były wyższe dla funkcjonariuszy pracujących na pierwszej linii”

wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik

Jak zaznaczył, chodzi o wynikającą z obecnych przepisów liczbę obowiązków funkcjonariuszy SW. W jego ocenie jest to obecnie “źle zorganizowane”. Jak powiedział Wójcik uczestnikom konferencji, kilka dni temu nad przygotowaniem nowych regulacji – które mają też wzmacniać poczucie bezpieczeństwa funkcjonariuszy mających bezpośredni kontakt z osadzonym – dyskutowali w resorcie sprawiedliwości przedstawiciele MS i Służby Więziennej.

“Mogę państwu obiecać, że takie przepisy będą wprowadzone” – zapewnił wiceminister, nie precyzując, jakie konkretne rozwiązania mają wejść w życie. Jak zaznaczył, zostaną one wprowadzone “przy jednoczesnym zagwarantowaniu uprawnień wszystkim osobom osadzonym”.

“Tego do tej pory nie było. Zastaliśmy Służbę Więzienną w stanie wręcz opłakanym, można powiedzieć. W związku z tym podjęliśmy też decyzję o budowie nowych pawilonów – 10 takich nowych pawilonów, ok. 2,5 tys. nowych miejsc pracy. Zorganizowaliśmy program <<Praca dla więźniów>>. Dzisiaj 85 proc. z tych, którzy mogą pracować, pracuje (57 proc. ogólnej liczby osadzonych – red.)” – powiedział Wójcik w rozmowie z dziennikarzami.

Wójcik podkreślił, że w ostatnich latach znacząco rozszerzono system dozoru elektronicznego, umożliwiający odbywanie kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym. “Dzisiaj w tym systemie jest ok. 5 tys. osób, a to nie jest koniec naszych możliwości” – oświadczył. Dziś dozorem elektronicznym mogą być objęte osoby skazane na maksymalnie 12 miesięcy pozbawienia wolności. Ministerstwo chce, by ta granica była przesunięta do 1,5 roku pozbawienia wolności.

Uczestniczący w konferencji dyrektor generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński ocenił, że głównym wyzwaniem na najbliższe lata jest nowy program modernizacyjny; ten obecny kończy się w przyszłym roku. “SW nigdy po 1989 r. nie miała kompleksowego programu modernizacyjnego, tak jak inne służby” – zaznaczył.

W Służbie Więziennej pracuje ponad 30 tys. osób. Ponad 28 tys. z nich stanowią funkcjonariusze, a resztę – pracownicy cywilni. To trzecia pod względem liczebności formacja mundurowa w Polsce. W 120 jednostkach penitencjarnych w Polsce przebywa ponad 75 tys. osadzonych skazanych na kary pozbawienia wolności i aresztowanych.

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24