Komunikat w sprawie WSKiP

W związku z licznymi mailami napływającymi do biura Zarządu Głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa dotyczącymi egzaminów i sposobu naliczania punktów do Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie, informujemy, że związek zawodowy nie brał udziału w tworzeniu zasad naboru oraz w samej rekrutacji do powyższej uczelni. Od Rektora na posiedzeniu Zarządu Głównego w dniu 16 marca 2019 roku, uzyskaliśmy informację w formie: „może to będzie tak, lub tak”. O zasadach naboru i sposobie oceniania dowidzieliśmy się nieoficjalnie „od osób trzecich”, tuż przed wyznaczeniem terminu egzaminu. Jako Związek Zawodowy próbowaliśmy sygnalizować do Władz uczelni oraz Dyrektora Generalnego SW, że sposób oceniania może budzić wiele kontrowersji. Punktacja, która została ustalona w naszej ocenie jest nie do przyjęcia i powoduje bardzo znaczne zróżnicowanie szans dla osób ubiegających się o przyjęcie do uczelni. Osoby, które otrzymały z testu 39 a nawet 40 punktów miały znacznie obniżone szanse dostania się do Wyższej Szkoły, gdy subiektywne przyznawanie punktów przez Dyrektorów znacznie osłabiła ich szansę. Punktacja, która została ustalona przez Wyższą Szkołę Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie została ustalona bez udziału związku zawodowego.

Zdarzały się przypadki, że pominięto osoby, które powinny być zakwalifikowane do wzięcia udziału w egzaminach, co oznaczało przesunięcie ich egzaminów na kolejny rok. Po interwencji Związku Zawodowego w ostatniej chwili skierowano zapytania do tychże osób, czy wezmą udział w egzaminie i kilkoro z nich zadeklarowało w nim udział pomimo zamkniętej już platformy edukacyjnej WSKiP w Warszawie i braku możności ćwiczeń nad pytaniami.

Kolejną kwestią, która wzbudziła nasze zażenowanie to warunki, w jakich były przeprowadzane egzaminy tzn. brak miejsca dla funkcjonariuszy oczekujących na egzamin oraz na wyniki. Funkcjonariusze po przebyciu czasami wielu setek kilometrów na egzamin oczekiwali na chodniku przed budynkiem w pełnym słońcu (w tych dniach temperatura powietrza przekraczała 30 stopni). Nie zapewniono im nawet wody.

W związku z powyższym pragniemy wyrazić swoje głębokie niezadowolenie i zaniepokojenie brakiem zapewnienia godziwych warunków przeprowadzenia tak ważnego egzaminu. Wyrażamy także nadzieję, że w kolejnych latach sposób przyznawania punktów będzie przejrzysty, transparentny i niebudzący żadnych wątpliwości.

Zarząd Główny NSZZ FiPW

Pismo ZG z dnia 29 listopada 2018 roku 

Pismo ZG z dnia 5 kwietnia 2019 roku

Pismo WSKiP z dnia 11 kwietnia 2019 roku