Zniesiona zostanie tzw. III grupa inwalidzka: niezdolny do służby, ale zdolny do pracy. Niestawienie się na komisję lekarską będzie grozić zwolnieniem ze służby ? komentuje Rzeczpospolita przyjęty wczoraj przez Radę Ministrów projekt ustawy o komisjach lekarskich podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych.
Nowelizacja zakłada także wprowadzenie dla wszystkich służb podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych jednolitego, dwuinstancyjnego systemu orzecznictwa lekarskiego. Odwołanie od rejonowej komisji lekarskiej ma być wnoszone do Centralnej Komisji Lekarskiej (CKL). Nadzór nad wykonywaniem orzecznictwa przez rejonowe komisje będzie sprawował minister spraw wewnętrznych ? za pośrednictwem przewodniczącego CKL.
Komisje będą się zajmować m.in. kontrolą prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do służby z powodu choroby. Jeśli zasiadający w niej lekarze orzekną, że przyczyna przebywania na zwolnieniu lekarskim ustała, zwolnienie straci ważność od dnia badania. Wskazano zasady kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do służby z powodu choroby oraz kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego.
Wprowadzono również przepisy nakładające na funkcjonariuszy obowiązek poddania się badaniom zleconym przez komisje lekarskie. Skutkiem niewywiązania się z tego obowiązku może być nawet zwolnienie ze służby.
W rozporządzeniu ujednolicono też kategorie zdolności kandydatów do służby i funkcjonariuszy. Wprowadzono następujące kategorie: A ? zdolny do służby, B ? zdolny do służby z ograniczeniem, C ? niezdolny do służby.
Nowe rozwiązania będą dotyczyły policjantów i funkcjonariuszy: Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Więziennej, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, a także żołnierzy zawodowych.
Cały tekst:
http://prawo.rp.pl/artykul/757876,1115111-Funkcjonariusze?rente-bedzie-trudniej-uzyskac.html