100 % chorobowego tylko dla nielicznych.

Tylko policjanci i żołnierze zawodowi, którym uda się przekonać resortowe komisje lekarskie o związku choroby ze służbą,dostaną pełne uposażenie za czas absencji. Pozostali stracą jedną piątą wypłaty – informuje Dziennik Gazeta Prawna w artykule zatytułowanym: „100 procent chorobowego tylko dla nielicznych. Rząd zarobi na służbach mundurowych”.

(…) 27 sierpnia w czasie posiedzenia sejmowej komisji spraw wewnętrznych odbędzie się wysłuchanie publiczne rządowego projektu ustawy wprowadzającej rewolucyjne zmiany do systemu ubezpieczeń mundurowych. Chorzy funkcjonariusze i wojskowi co do zasady zawsze będą otrzymywać wynagrodzenie w wysokości 80 proc. uposażenia, czyli o 20 proc. mniej niż obecnie. Wydawało się, że sposobem na ominięcie tych przepisów mogła być zasada, zgodnie z którą 100 % świadczenia należy się za absencję chorobową spowodowaną służbą. Szanse na to wydają się jednak małe, bo brakuje przepisów, które na nowo zdefiniowałyby choroby zawodowe mundurowych. Dodatkowo związek schorzenia z wykonywanymi obowiązkami będzie badać komisja. Do batalii o zmianę tych propozycji przystąpiły już związki zawodowe. Szanse mają niewielkie. W tej sprawie strona rządowa jest wyjątkowo zdeterminowana (…)

(…) Po podniesieniu o dodatkowe 10 lat obowiązkowego okresu służby oraz wprowadzeniu warunku ukończenia 55. roku życia uprawniającego do minimalnej emerytury, zmienione zostaną też zasady wypłaty chorobowego mundurowych. O ile jednak dłużej na przyszłą emeryturę będą musiały czekać wyłącznie osoby, które wstąpiły do służby po 31 grudnia 2012 r., to niższe świadczenia za czas niezdolności do wykonywania zadań będą otrzymywać wszyscy funkcjonariusze i żołnierze zawodowi bez względu na staż. Jak przekonuje Marcin Jabłoński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych nowe zasady takich wypłat zbliżą system mundurowy do tego powszechnego. ? Co w konsekwencji powinno doprowadzić do optymalizacji wydatków na uposażenia funkcjonariuszy i żołnierzy poprzez zmniejszenie liczby zwolnień lekarskich ? wyjaśniał wiceminister, odpowiadając na wątpliwości posłów (…)

(…) Na takie zrównanie uprawnień mundurowych i pracowników nie godzą się związki zawodowe służb. Nie na wiele zdają się argumenty strony rządowej, że prawo do pełnego uposażenia zachowają osoby, których choroba powstała w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby.
Rząd nie chce umieścić listy chorób zawodowych w projekcie ustawy. A przecież np. wykaz prac uprawniających do emerytur pomostowych został przygotowany właśnie jako załącznik. Podobnie powinno być w tym przypadku ? przekonuje Antoni Duda, wiceprzewodniczący zarządu wojewódzkiego NSZZ Policjantów Województwa ¦ląskiego.

Tomasz Krzemieński

Związkowcy zwracają uwagę, że rząd nie skierował do konsultacji społecznych rozporządzenia wykonawczego do projektu ustawy.
? Przez to nie wiemy, co w przyszłości będzie rozumiane pod pojęciem choroby mającej związek ze służbą. Nie otrzymaliśmy żadnych rozwiązań w tym zakresie do konsultacji ? dodaje Tomasz Krzemiński, wiceprzewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów (…)

(…) Obecnie obowiązuje jedynie rozporządzenie z 29 września 2005 r. w sprawie wykazu schorzeń i chorób pozostających w związku ze służbą w policji, straży granicznej, Biurze Ochrony Rządu i Państwowej Straży Pożarnej (Dz.U. nr 206, poz. 1723). Wśród przypadłości uznanych za powiązane z obowiązkami wykonywanymi w wymienionych formacjach są m.in. zatrucia, psychozy czy pylice. Funkcjonariusz może się także domagać, aby za taką chorobę uznać alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych, ostrą reakcję alergiczną czy nieżyt nosa. Ta ostatnia przypadłość musi mieć związek z narażeniem na m.in. związki akrylowe, amoniak lub antymon. Alergie będą uznane jako te mające powiązanie ze służbą, o ile można je uzasadnić kontaktem m.in. z arsenem, tlenkiem azotu, berylem czy chlorem. Wśród chorób i schorzeń mających powiązanie ze służbą są także przewlekłe choroby narządu głosu występujące np. u dyspozytorów, choroby wywołane działaniem promieniowania jonizującego czy nowotwory złośliwe (…)

Cały artykuł…
http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/725896,100-procent-chorobowego-tylko-dla-nielicznych-rzad-zarobi-na-sluzbach-mundurowych.html

ROZPORZˇDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 29 września 2005 r. w sprawie wykazu schorzeń i chorób pozostających w związku ze służbą w Policji, Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu i Państwowej Straży Pożarnej Dz.U.05.206.1723
http://www.zer.msw.gov.pl/index.php?option=com_content&view=section&id=3&layout=blog&Itemid=3