Zarząd Okręgowy NSZZF i PW wspiera akcję ?Mundur na rowerze?

Szanowni Państwo, Zarząd Okręgowy  NSZZ Funkcjonariuszy Pracowników Więziennictwa w Poznaniu postanowił wejść do wspólnej akcji służb mundurowych pod tytułem ?Mundur na rowerze?. Szczegóły akcji oraz jej opis jak również wszystkie informacje poniżej. Zapraszamy wszystkich funkcjonariuszy bardziej i mniej aktywnych do udziału w tym wydarzeniu.

W połowie 2017 roku za pośrednictwem strony PMF na Facebooku powstała nieformalna grupa ?Mundur na rowerze? zrzeszająca w obecnej chwili obecnej ponad 1200 członków. Grupę tworzą funkcjonariusze wszystkich służb mundurowych w Polsce, którzy cenią sobie jakąkolwiek aktywność fizyczną i dbają o swoje zdrowie.

Dzięki wspólnej pracy oraz zaangażowaniu w 2017 roku udało nam się spontanicznie zorganizować rowerową sztafetę dookoła Polski, której celem było zebranie środków na leczenie naszego kolegi Marcina, Policjanta z Rzeszowa. Razem pokonaliśmy ponad 4000 km, zwiedziliśmy  83 miasta, a udział wzięło 380 mundurowych i cywilów związanych ze służbami.  Większość środków pochodziła z darowizn przekazywanych przez uczestników, a także z symbolicznych cegiełek w postaci koszulek, materiałowych bransolet, nalepek czy haftowanych znaków MNR.

Wspólnymi siłami udało nam się zebrać blisko 30 tysięcy złotych, a to jeszcze nie koniec.

W 2018 roku chcemy zorganizować podobną imprezę jak w ubiegłym roku. Ponownie chcemy  wspólnymi siłami przemierzyć Polskę by nieść pomoc naszym kolegom i koleżankom.

Pod koniec 2017 roku Polskę obiegła informacja o wybuchu, który nastąpił w jednym z mieszkań na łódzkich Bałutach. Wezwani do pomocy kobiecie policjanci i strażacy Państwowej Straży Pożarnej weszli do mieszkania poszkodowanej kobiety i udzielili jej pomocy. Jednak w trakcie działań eksplodowała kasetka wypełniona materiałami wybuchowymi poważnie raniąc jednego ze strażaków oraz dwoje policjantów.

sierż. Marcin Miniak z Komisariatu Policji V w Łodzi doznał obrażeń ciała w postaci ran szarpanych obu dłoni z obecnością ciał obcych, skutkujących utratą palców I, III i IV lewej dłoni, licznych uszkodzeń ścięgien i więzadeł lewej ręki, poparzenia powiek, uszkodzenia wzroku z penetracją ciał obcych, znaczne uszkodzenie słuchu wymagające rekonstrukcji błony bębenkowej.

 

 

asp. sztab. Arkadiusz Dąbrowski ? z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Łodzi,  doznał obrażeń ciała w postaci ran obu oczu oraz znacznego uszkodzenia słuchu. Obecnie ważą się losy tego czy Arek będzie w przyszłości widział.

 

 

Ranna w zdarzeniu policjantka dochodzi do zdrowia, zrzekła się pomocy na rzecz rannych kolegów, którzy w jej opinii bardziej będą potrzebowali środków pieniężnych.

 Grupa ?Mundur na rowerze? jednogłośnie podjęła decyzję o zebraniu środków na leczenie i rehabilitację poszkodowanych. Suma zebranych środków po dokładniejszych uzgodnieniach podzielona na obu poszkodowanych po równo.

We współpracy z Fundacją Mała Straż z Łodzi udało się objąć opieką fundacji obu rannych. Na ten cel zostanie uruchomiony rachunek bankowy, który będzie służył do zbiórki środków pieniężnych.

Szczegóły organizacyjne sztafetowego rajdu dookoła Polski ?MNR2018 ? Mundurowi Mundurowym?

Start akcji odbędzie około 14 maja 2018 roku (dokładna jeszcze nie została ustalona) w Białymstoku (ubiegłorocznej mecie MNR 2017), meta zaś znajdzie się w Łodzi (miejsce do ustalenia, data wyniknie z harmonogramu akcji).

Przebieg akcji polegał będzie na przekazywaniu sobie przez uczestników dwóch bransolet splecionych z linki zwanej paracordem zgodnie ze schematem ustalonym przez grupę w 2017 roku (cztery linki w kolorach czerwonym, niebieskim, zielonym i szarym wplecione w żółty motyw) lub innym.

Sztafeta to akcja typu ?od miasta do miasta?, w kolejnych miastach (zmianach) ?pałeczkę? otrzymują kolejni uczestnicy.  Odcinki trasy mierzą od 10 ? 100 km zgodnie z deklaracjami uczestników i możliwościami organizacyjnymi.

 

W trakcie akcji chcemy zorganizować ogólnopolską zbiórkę krwi dla Regionalnych Centrów Krwiodawstwa (jesteśmy w trakcie uzgodnień szczegółów). Organizujemy motywy graficzne oraz loga mediów (portali rowerowych i branżowych), które wspierają akcję oraz ewentualnych sponsorów. W trakcie akcji będzie można zakupić koszulki, bransolety, naklejki i inne gadżety,
z których będzie przekazywany ustalony % na cel akcji.

Chcemy zaangażować organizacje typu Związki Zawodowe, Organizacja IPA i inne wspierające funkcjonariuszy. Logo każdej organizacji, która wesprze naszą akcje pojawi się na okolicznościowej koszulce, którą uczestnicy będą mogli zakupić przed rozpoczęciem sztafety. Wspomniane koszulki będą stanowiły tzw. cegiełki, z których ustalony procent będzie przekazany na cel akcji.

Przejazd odbywał będzie się zgodnie z regulaminem akcji. (załącznik nr 1 do pisma)  Uczestnicy zostaną poinformowani o zasadach poruszania się po drogach publicznych w kolumnie rowerowej oraz solo.

Dokładna trasa zostanie ogłoszona między połową lutego, a początkiem marca 2018. Wynika to z tego iż nauczeni organizacją poprzedniej edycji, chcemy zainteresować jak największą liczbę funkcjonariuszy i zaangażować jak najwięcej miast.

Rekord organizacyjny, który chcemy pobić to 371 uczestników, 85 miast, 4289,11 km.

Czego od Państwa oczekujemy?

Organizacja tak dużego przedsięwzięcia wiąże się z kilkoma kluczowymi kwestiami, bez których przebieg może być znacznie utrudniony lub zupełnie zagrożony. Chcielibyśmy za Państwa pośrednictwem poinformować zrzeszonych w NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa  funkcjonariuszy i emerytów oraz Tych niezrzeszonych, którzy na pewno będą poinformowani jeśli tylko udzielicie nam Państwo pomocy w tej kwestii. Ubiegłoroczna akcja spotkała się z wielkim zainteresowaniem funkcjonariuszy wszystkich służb mundurowych oraz żołnierzy WP. Strażnicy Więzienni stanowili bardzo zaangażowali się w organizację edycji z 2017, szczególnie funkcjonariusze okręgu w Łodzi i Białymstoku, w ten sposób dali piękny przykład zaangażowania w niesienie pomocy bliĽniemu. Przy okazji tegorocznego wydarzenia zależy nam na poinformowaniu w miarę możliwości jak największej liczby osób związanych ze służbami mundurowymi RP.

Cała akcja jest doskonałym sposobem na promowanie zdrowego trybu życia, aktywności fizycznej oraz wzajemnego wsparcia. Jest to także wzór współdziałania służb nie tylko na poziomie stricte służbowym ale także prywatnym. W przyszłości może to powodować wzrost zainteresowania podjęciem służby w mundurze  młodych ludzi, którzy będą mogli zobaczyć, że poza służbą funkcjonariusze to jedna wielka rodzina gotowa sobie pomagać i wzajemnie wspierać.

Poniżej znajdują się przydatne linki, z których można się więcej dowiedzieć odnośnie ?Munduru na rowerze?:

? www.facebook.com/groups/1969699716644498/  ? link do nieformalnej grupy MNR na Facebooku, dzięki wpisaniu się do grupy członkowie są na bieżąco z informacjami organizacyjnymi, które nie są publikowane na stronie www.

? www.facebook.com/mundurnarowerze/ ? strona grupy na Facebooku

? www.mundurnarowerze.pl ? oficjalna strona grupy

? www.mundurnarowerze.pl/zgloszenie/  ? link do strony z formularzem zgłoszeniowym uczestnictwa w akcji (nieobowiązkowy ale ułatwi komunikację między uczestnikami, a organizatorami).

? www.mundurnarowerze.pl/zgloszone-miasta-na-trasie-mnr-2018/  ? lista zgłoszonych do akcji miast sporządzona na podstawie deklaracji zgłoszonych uczestników.

W załączeniu przesyłamy obecny stan trasy określony w trzech kolumnach. Kolejność wypisanych miast określa kolejne zmiany na trasie. Do połowy lutego chcemy zamknąć etap zgłaszania miast, które wpisane zostaną w trasę akcji. W związku z powyższym obecny projekt trasy finalnie może się jeszcze zmienić.

Kontakt : organizator akcji

sierż. Jarosław Hapak  ( tel. 531555801)

mail: mundurnarowerze@gmail.com