Narada instruktażowo-szkoleniowa specjalistów okręgowych inspektoratów Służby Więziennej oraz kierowników penitencjarnych 28-30.03.2018 w OSSW w Popowie.

Organizatorem narady było Biuro Penitencjarne CZSW. W pierwszym dniu dyrektor BP CZSW płk Andrzej Leńczuk przywitał wszystkich uczestników odprawy i w zwięzły sposób przekazał harmonogram spotkania, następnie zabrał głos Pan Jarosław Wróblewski – przedstawiciel Biura Edukacji Historycznej CZSW prezentując wykład na temat Żołnierzy wyklętych i więźniów politycznych w czasach PRL. Następnie przedstawił rys historyczny powstania i funkcjonowania Aresztu Śledczego Warszawa – Mokotów na przestrzeni okupacji Niemieckiej, Radzieckiej i za czasów PRL. Kolejnym tematem była prezentacja filmu z inauguracji centralnych obchodów Święta Służby Więziennej w Warszawie w dniu 30.06.2017r. wraz z uroczystą promocją funkcjonariuszy na pierwszy stopień oficerski.

Przybyły na naradę zastępca Dyrektora Generalnego SW płk Grzegorz Fedorowicz złożył podziękowania służbie penitencjarnej za bardzo dobrą pracę  w minionym roku, za realizację programu praca dla więźniów oraz przedstawił zgromadzonym kwestię dotyczącą problemu populacji kobiet osadzonych w jednostkach penitencjarnych.

W dniu 29 marca 2018r. na naradę przybył Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński, który w ciepłych słowach wyraził swoje zadowolenie  z pracy funkcjonariuszy służby penitencjarnej, odniósł się do sukcesu programu pracy dla więźniów oraz do reformy więziennictwa.

Na zakończenie drugiego dnia obrad Pan płk Andrzej Leńczuk przekazał uczestnikom narady informację o funkcjonowaniu w ramach współpracy pomiędzy Centralnym Zarządem Służby Więziennej a Zarządem Głównym NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa zespołu penitencjarnego oraz przedstawił zaproszonych na naradę członków zespołu – Pawła Laszczyka oraz Zbigniewa Haściło. Po krótkim wstępie oddał głos przedstawicielowi Zarządu Głównego  NSZZFiW  Zbigniewowi Haściło. Przedstawiciel Zarządu Głównego  swoim wystąpieniu przekazał jaka była  przyczyna powołania takiego zespołu, jak wygląda jego struktura i kto wchodzi w jego skład a także czym zajmuję się obecnie zespół i jakie ma plany działania w przyszłości. Przekazano, iż rolą zespołu penitencjarnego jest wspólne wypracowywanie koniecznych zmian w obowiązujących obecnie aktach prawnych służby penitencjarnej poprzez cykliczne spotkania członków zespołu a także reagowanie na trudności wynikające z codziennej pracy penitencjarnej.

(-) Zbigniew Haściło