Międzynarodowa Związkowa Konferencja Służb Penitencjarnych Węgry 10-13 października 2018 r.

W tym roku gospodarzami Międzynarodowej Związkowej Konferencji Służb Penitencjarnych byli Węgrzy. Dołożyli wszelkich starań  aby tegoroczne spotkanie przebiegło w sposób profesjonalny i zadowoliło wszystkich uczestników. W tegorocznej edycji w Konferencji uczestniczyły delegacje z Polski, Niemiec, Słowacji i Węgier oraz aspirująca do wstąpienia do grona Federacji delegacja Rumuńskich związkowców. Stronę polską reprezentowali członkowie Zarządu Głównego NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa w osobach Zbigniew Haściło, Mateusz Łojek oraz Bolesław Groński.

Jak przystało na konferencję o tematyce związkowo-penitencjarnej, przed zaplanowanymi rozmowami plenarnymi uczestnicy odwiedzili jeden  z większych Zakładów Karnych na Węgrzech w mieście Vac położonej nad pięknym Dunajem w północnej części Węgier. Jednostka powstała w 1855 roku. Położona jest   w bezpośrednim sąsiedztwie zabytkowego łuku triumfalnego z XIII wieku. Jest to zakład karny typu zamkniętego  z oddziałem półotwartym. Jednostka utrzymuje partnerskie kontakty z Zakładem Karnym  w Jastrzębiu-Zdroju.

Przy wejściu do jednostki jest wywieszony duży plakat zachęcający do wstąpienia  w szeregi tamtejszej Służby Więziennej co wskazuje na takie same problemy w naborze kadry jak w naszym kraju.

W rozmowach plenarnych uczestnicy przedstawiali struktury organizacyjne, w ramach których funkcjonuje ich Służba Więzienna, dzielili się swoimi spostrzeżeniami   i sygnalizowali problemy jakie dotykają ich służby ogólnie a także problemy dotyczące bezpośrednio zatrudnionych funkcjonariuszy. Generalnie problem jaki dominuje obecnie, to duże braki kadrowe wśród funkcjonariuszy. Niechęć do wstępowania w szeregi więziennictwa związany z wynagrodzeniem, które jest mniejsze niż pracowników zatrudnionych w strukturach pozabudżetowych, spadający prestiż służby na tle pozostałych grup zawodowych a także materialne ubożenie pracowników. Sytuację jeszcze pogarsza fakt występowania nadgodzin związany z brakami kadrowymi a później zwolnieniami lekarskimi wynikającymi   z przepracowania.

Wyjątkiem od tej sytuacji jest Rumunia, gdzie Funkcjonariusz z 1,5 rocznym stażem zarabia ok. 900 euro przy średniej krajowej ok 500 euro. W ostatnich latach na 3 tys. Miejsc  w służbie zgłosiło się 40 tys. chętnych. Nie bez znaczenia jest tu jednak informacja, że sektor prywatny nie jest tak konkurencyjny jak Służba Więzienna.

Na szczególną uwagę jednakże zasługuje bardzo ważny fakt podnoszony przez przedstawicieli wszystkich delegacji to jest dzięki ogromnej determinacji Związków Zawodowych więzienników, funkcjonariusze mogą liczyć na w miarę systematyczne podwyżki uposażeń, które choć nie zadowalają wszystkich, to pozwalają na podniesienie pensji w perspektywie kilku najbliższych lat.

Na zakończenie debaty, organizatorzy zaprosili delegację Rumuńską  do  wzięcia udziału  w następnej Konferencji. Poinformowano ich jednocześnie o możliwości przyjęcia w poczet członków Federacji, która zapadnie na spotkaniu w Niemieckim Prüm w roku 2019 r.